BAREFOOT OBUV - módní trend nebo skutečně zdravá bota?

Slovo barefoot v překladu znamená „bosý“. Tyto boty jsou navrženy tak, aby co nejvíce napodobovaly bosou chůzi, která je přirozená a důležitá pro zdravé fungování celého těla. Proto by bota vždy měla respektovat tvar chodidla, noha by neměla být botou omezována či deformována.

Tvar barefoot podrážky respektuje skutečný tvar chodidla – je dostatečně široká v oblasti prstů a tím napomáhá správné funkci nohy. Konfekční obuv je velmi často vyrobena s úzkou špičkou směřující do středu boty. Avšak lidské chodidlo se v přední části naopak rozšiřuje, nošení nevhodné obuvi, proto přispívá ke vzniku tzv. vbočeného palce (hallux valgus).

 Není k dispozici žádný popis fotky.

 

Dalším důležitým znakem této obuvi je tenká a rovná podrážka, díky které se chodidlo přizpůsobuje jakémukoli povrchu a zároveň odpadají obavy z poranění chodidla. Bosá chůze podporuje tvorbu a udržení nožní klenby, zapojení svalů chodidla, nohy i zádového svalstva a v neposlední řadě i správné rozložení váhy a držení celého těla.

Většina běžně prodávané obuvi, bohužel často i dětské, má také vyvýšený podpatek, jež způsobuje nepřirozený postoj i sklon chodidla a posouvá těžiště celého těla dopředu. Doktor Daniel Howell ve své knize Naboso popisuje, že výběr nevhodné obuvi může být příčinou různých zdravotních potíží - od bolestí chodidel, zad, hlavy až po poruchy spánku či soustředění. Popisuje také, proč právě nošení podpatků neblaze ovlivňuje držení celého těla. I malý podpatek o výšce 3 cm totiž způsobí náklon těla o 10°. Aby tělo bylo schopno udržet tuto vzpřímenou pozici, musí dojít k úpravě postavení kloubů od chodidla až po páteř. Na páteři pak dojde ke zvětšení přirozeného obloukovitého prohnutí, vytrčení hýždí i prsou.

 Howell Naboso

 

Velmi často lékaři diagnostikují dětem "ploché nohy" a doporučí ortopedické vložky. Bohužel umělá podpora nožní klenby způsobuje její pasivitu a pokles a vložky s podporou klenby nejsou vhodné pro děti do 3 let. V tomto věku mají díky lezení či obcházení nábytku klenbu vytvořenou, avšak bývá vypodložená tukovým polštářkem, který ji podpírá a chrání. Její umělé podkládání přes tukový polšťářek může způsobit nepřizené vypnutí klenby do vysoké obouku. Tento polšťářek se růstem dítěte ztratí a klenba vyrýsuje. Ve většině případů děti nemají ploché nohy, ale příčinou je oslabený střed těla - je nutné tedy posílit břicho, čímž se srovná i postavení kolen (nohy do X) a kotníků (valgozita). Použití ortopedických vložek problém odstraní pouze na pohled, avšak funkčně naopak funkci chodidel oslaví a dojde k ochabnutí nožní klenby, která byla předtím zcela v pořádku. Proto doporučujeme vždy konzultaci s fyzioterapeutem, který je nakloněn barefoot konceptu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení