Recenze Lenka 4ever

Ergonomické rostoucí nosítko Lenka 4ever je vhodné od 2-3 měsíců (velikosti 62/68) do 2-3 let dle velikosti dítěte (velikosti 98). Stejně jako ostatní rostoucí typy i zde je možné regulovat šířku a výšku zádové opěrky a dím nosítko přizpůsobit aktuální velikosti dítěte. Jak se orientovat v základních typech nosítek Vám pomůže náš předchozí článek Typy ergonomických nosítek.

V nosítku Lenka 4ever můžete nosit dítě vepředu i na zádech, u verze s křížením i na boku. Je vyráběno z autorských šátků stejného výrobce Be Lenka, které jsou čistě bavlněné. Naleznete je taktéž v nabídce našeho eshopu, vybírat můžete zde. Zamilujete si je nejen pro jejich originální design, ale i proto, že jsou velmi měkké, příjemné a přesto dostatečně nosné od miminka po batole. Výhodou šátkového materiálu je jeho diagonální pružnost, díky které materiál nosítka lépe obepne dítě a snadněji se dosáhne dobrého podsazení pánve.

Bederní pás nosítka Lenka 4ever je měkký, podélně prošitý a tak i při maximálním stažení šířky se krásně obepne kolem trupu rodiče. Ve středu bederáku je malá kapsička pro drobnosti. Samozřejmostí je i bezpečnostní jistící gumička, kterou se provléká samec plastové přezky. Všechny černé popruhy nosítka mají na své konci našitou gumu sloužící k jejich zajištění při smotání.

U nosítka Lenka 4ever si můžete vybrat ze dvou variant ramenních popruhů:

  • Varianta BEZ KŘÍŽENÍ má příjemně polstrované měkké ramenní popruhy, které jsou ergonomicky tvarované. Protože nemají přezku, je možné je nosit pouze na batohový systém. Černé popruhy se dotahují velmi snadno směrem dopředu. Na konci ramenních popruhů se nachází posuvná hrudní spona, která slouží k jejich zajištění proti padání z ramen rodiče. Drobnějším postavám se však může stát, že je polstrování natolik dlouhé, že zasahuje až do podpaží rodiče.
  • U varianty S KŘÍŽENÍM jsou ramenní popruhy širší a v polstrované části méně vyplněné. Tuto verzi můžete tedy nosit s křížením i na batohový systém. Přezka je zde větší a zapíná se u zádové opěrky a dotahuje se směrem dozadu, což může někomu činit potíže. Je pak možné dotahovat druhou rukou za zády. Hrudní spona je navklékací - při křížení ji mužete sundat. Křížit budete primárně při nošení na břiše, naopak při nošení na zádech je možné ramenní popruhy založit a znovu na ně navléci hrudní sponu.

nosic 03c nosic 07c

Součástí balení jsou dva chrániče ramenních popruhů (slintáčky) v designu šátku zapínající se pomocí suchého zipu. Jejich výhodou je, že chrání tu část, kterou děti nejčastěji okusují a Vy tedy nemusíte prát tak často celé nositko, ale vyčistíte pouze slintáčky.

Rozměry zádové opěrky jsou upravitelné. Šířka se stahuje pomocí šňůrek ze šátku tak, aby vždy sahala v rozpětí podkolenních jamech dítěte a aby bylo dosaženo abdukčně flekční M-polohy. Ta přispívá ke správnému vývoji kyčelních kloubů. Stahovací šňůrky se nacházejí těsně nad bederním pásem. Pro určení správné šířky je vhodné položit nosítko na podložku, dítě položit na nosítko a zvednout nožky cca do M pozice (kolena výše než kyčelní klouby) a změřit potřebný rozměr. Pak zajistit pomocí dvojitého uzlu. Rozmezí šířky je 20 až 42 cm.

Nastavitelná je i šířka zádové opěrky u hlavičky dítěte, kde především u menších dětí uvítáte gumičky, které pomohou fixovat hlavičku miminka.

Výška zádové opěrky se u tohoto nosítka upravuje pomocí plastových žebříků. Pro menší děti by měla vždy sahat cca k ušním lalůčkům. U větších a více zpevněných dětí, které chtějí mít ruce ven z nosítka, ji můžete velmi snadno stáhnout. A naopak - pokud bude chtít dítě například při spánku mít ruce uvnitř, stačí jednoduchý pohyb k rozvolnění výška opěrky.

Nosítko má pevně našitou obdélníkovou kapuci, jež slouží jako clona pro sluníčku, větru i k jištění hlavičky spícího dítěte. V jejích rozích se nacházejí gumičky, které se přichycují na háčky umístěné na přední straně ramenních popruhů. Spodní háčky můžete využít, pokud kapuci smotáte do ruličku a ta bude sloužit jako jakýsi lem k zajištění hlavičky menších dětí.