Recenze nosítek Monilu Uni Start a Uni

Dalši recenzi věnujeme velmi oblíbené české značce MoniLu.

Dříve se věnovali převážně zakázkové výrobě, ale nyní představují světu svou kolekci originálních šátků na nošení dětí, ze kterých výrábějí všechny verze svých nosítek. K jednovelikostním nosítkům MINI, MEZI a MAXI přidali svá esa - rostoucí nosítko MoniLu Uni, které se těší největší oblibě. Co to znamená rostoucí nosítko a jaké základní typy těchto ergonomických pomůcek na trhu najdete si můžete přečíst v našem článku Typy ergonomických nosítek.


MoniLu Uni Start nebo MoniLu Uni


Obě nosítka MoniLu se vyznačují stejným způsobem úpravy výšky a šířky zádového panelu. V čem se tedy liší? U jejich výběru je vždy třeba řídit si velikostí a věkem miminka.

Zatímco Uni Start je vhodné již od narození, Uni doporučujeme nejdříve od dvou měsíců.

Typ nosítka Věk dítěte Velikost dítěte Maximální váha
MoniLu Uni Start 0 - 1 rok 50 - 75 cm 15 kg
MoniLu Uni 2 měsíce - 3 roky 55 - 90 cm 20 kg

 

Šířku sedu nosítek Uni upravíte velmi snadno pomocí jednoduchého systému suchých zipů, který naleznete například i u značky Lenny Lamb ve verzích Up a UpGrade. Výhodou tohoto typu stahování je, že se nestahuje bederní pás, ale pouze látka zádové opěrky. Zádová opěrka je "navlečena" přes bederní pás a úprava její šířky je pak velmi snadná a hlavně symetrická, protože každou stranu upravujete zvlášť. Suchý zip je našitý na vnitřní straně bederního pásu a na vnitřní části zádové opěrky, která se přes něj posunuje. Můžete využít značky v podobě prošití suchého zipu, díky kterým snadno nastavíte obě strany stejně. V případě většího stažení šířky můžete jeho přebytečnou část zajistit krytkou, aby nedocházelo například k poškození Vašeho oblečení. 

Výška zádové opěrky se u obou nosítek upravuje pomocí plastových žebříků. Černý popruh má na konci malé očko, snadno jím provlečete  prst a stáhnete. Žebřík má z vnitřní strany jemné zoubky, díky kterým nedochází k povolování. 

Kapuce nosítka je přišitá napevno. Pokud volně visí přes zádovou opěrku, barevně je vždy opačně než barva nosítka. K ramenním popruhům se přichytí skrze posuvné plastové háčky a gumičky. 

Bederní pás nosítka MoniLu patří mezi pevnější, ale ne tvrdé, jako například u značky Tula. Jeho pohodlnost je velmi individuální a nedá se obecně říci jakému typu člověka bude sedět, vždy doporučujeme vyzkoušet. Při poradenství se stává, že hubenější postavy tlačí do žeber či kostí. Stejně tak nelze obecně tvrdit, že nosítka s pevnějším bederním pásem jsou vhodnější pro těžší děti. Pokud si nejste jisti, zda Vám bude vyhovovat, můžete využít možnost zapůjčení nosítka přímo od nás na týdenní vyzkoušení. 

Ramenní popruhy Monilu jsou měkké, trochu více polstrované než například u Lenka nebo Fidella Fusion baby size. Jsou uzpůsobeny ke křížení, tedy mají přezku pod paží. Ta je navíc obousměrná, což oceníte nejen při křížení, ale i při nošení vpředu a na zádech, kdy můžete vždy nastavit tak, aby jste dotahovali přezky směrem dopředu. Všechny černé popruhy jsou opatřeny gumičkou pro jejich zajištění po smotání.

Přezka na bederním pásu má bezpečnosti zámek s pozicemi zamčeno/odemčeno. Zapíná se na boku a jako další jistící prvek zde najdete bezpečnostní gumičku. Doporučujeme, stejně jako u Fidella Fusion baby, Lenka a Tula, provlékat přezku skrze gumičku. Zajistí také to, že Vám polstrování bude krásně držet pod přezkou a ta nebude tlačit.