BAREFOOT OBUV - módní trend nebo skutečně zdravá bota?

Slovo barefoot v překladu znamená „bosý“. Tyto boty jsou navrženy tak, aby co nejvíce napodobovaly bosou chůzi, která je přirozená a důležitá pro zdravé fungování celého těla. Proto by bota vždy měla respektovat tvar chodidla, noha by neměla být botou omezována či deformována.

Tvar barefoot podrážky respektuje skutečný tvar chodidla – je dostatečně široká v oblasti prstů a tím napomáhá správné funkci nohy. Konfekční obuv je velmi často vyrobena s úzkou špičkou směřující do středu boty. Avšak lidské chodidlo se v přední části naopak rozšiřuje, nošení nevhodné obuvi, proto přispívá ke vzniku tzv. vbočeného palce (hallux valgus).

 Není k dispozici žádný popis fotky.

 

Dalším důležitým znakem této obuvi je tenká a rovná podrážka, díky které se chodidlo přizpůsobuje jakémukoli povrchu a zároveň odpadají obavy z poranění chodidla. Bosá chůze podporuje tvorbu a udržení nožní klenby, zapojení svalů chodidla, nohy i zádového svalstva a v neposlední řadě i správné rozložení váhy a držení celého těla.

Většina běžně prodávané obuvi, bohužel často i dětské, má také vyvýšený podpatek, jež způsobuje nepřirozený postoj i sklon chodidla a posouvá těžiště celého těla dopředu. Doktor Daniel Howell ve své knize Naboso popisuje, že výběr nevhodné obuvi může být příčinou různých zdravotních potíží - od bolestí chodidel, zad, hlavy až po poruchy spánku či soustředění. Popisuje také, proč právě nošení podpatků neblaze ovlivňuje držení celého těla. I malý podpatek o výšce 3 cm totiž způsobí náklon těla o 10°. Aby tělo bylo schopno udržet tuto vzpřímenou pozici, musí dojít k úpravě postavení kloubů od chodidla až po páteř. Na páteři pak dojde ke zvětšení přirozeného obloukovitého prohnutí, vytrčení hýždí i prsou.

 Howell Naboso

 

Velmi často lékaři diagnostikují dětem "ploché nohy" a doporučí ortopedické vložky. Bohužel umělá podpora nožní klenby způsobuje její pasivitu a pokles a vložky s podporou klenby nejsou vhodné pro děti do 3 let. V tomto věku mají díky lezení či obcházení nábytku klenbu vytvořenou, avšak bývá vypodložená tukovým polštářkem, který ji podpírá a chrání. Její umělé podkládání přes tukový polšťářek může způsobit nepřizené vypnutí klenby do vysoké obouku. Tento polšťářek se růstem dítěte ztratí a klenba vyrýsuje. Ve většině případů děti nemají ploché nohy, ale příčinou je oslabený střed těla - je nutné tedy posílit břicho, čímž se srovná i postavení kolen (nohy do X) a kotníků (valgozita). Použití ortopedických vložek problém odstraní pouze na pohled, avšak funkčně naopak funkci chodidel oslaví a dojde k ochabnutí nožní klenby, která byla předtím zcela v pořádku. Proto doporučujeme vždy konzultaci s fyzioterapeutem, který je nakloněn barefoot konceptu.