Srovnání nosítek Fidella FlowClick a Storchenwiege

Vybrat vhodné ergonomické nosítko není jednoduché. Internet je sice plný informací, ale ty jsou velmi často protichůdné či nepřesné. Často se nás ptáte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy nosítek, které najdete v naší nabídce. Bližší informace o jejich základním rozdělení, důležitých pojmech či rozdílech jsme sepsali v předchozím článku, který naleznete zde.

K detailnímu představení jednotlivých značek a jejich typů jsme pro Vás připravili malý miniseriál článků, kde Vám popíšeme konkrétní nosítko, jeho střih a možnosti použití.

Pokud potřebujete získat základní informace o vhodnosti nošení dětí a ergonomické poloze, přečtěte si náš článek Proč nosit své děti?Pokud hledáte nosítko vhodné od narození, jste zde správně :) Dnes si dvě z nich porovnáme a to konkrétně Fidella FlowClick a Storchenwiege. 


Fidella FlowClick

flowclick-half-buckle-babytrage-chevron-hellgrau-baby_9

Fidella FlowClick je nosítko velmi známého německého výrobce šátků a nosítek s mnohaletou tradicí. Toto nosítko je vhodné již od narození a maximum závisí na velikosti miminka a pomůže pokrýt nejdůležitější období miminka, teda první rok. Díky upravitelné zádové opěrky vydrží cca do 74 cm výšky dítěte a svým příjemným polstrováním pomáhá rodičům k větší pohodlnosti.

FlowClick patří do kategorie kombinovaných (hybridních) nosítek, má měkký bederní pás zapínaný plastovou přezkou, která je obousměrná. To znamená, že ji můžete dotahovat vlevo i vpravo směrem k polstrování bederáku, ale můžete ji ponechat i uprostřed. Přezka je opatřena bezpečnostní pojistkou a na konci černých popruhů jsou gumičky sloužící k zajištění smotaných přebytečných částí popruhů.

 IMG_20191119_091704

Ramenní popruhy u Fidella FlowClick jsou zavazovací, na zádech rodiče se kříží, což pomáhá lépe rozložit váhu dítěte. V porovnání s původní verzí Fly Tai jsou tyto popruhy úzké a měkce polstrované, kratší než u ostatních vázacích verzí nosítek Fidella - měří 2 metry. Dvojitý uzel se tedy dělá vepředu pod zadečkem dítěte.

IMG_20191119_093122

Na přední straně popruhů najdete poutka, která slouží k uchycení kapuce. Ta slouží jako jištění hlavy u menších dětí, kdy ji můžete smotat jako menší límec, ale i clona proti větru, sluníčku a k jištění hlavy spícího dítěte.

IMG_20191119_093057

Fidella FlowClick je nastavitelné nosítko, kdy šířku a výšku nosítka můžete upravit pomocí šátkových šňůrek. To je vždy nutné učinit před nasazením nosítka.

      IMG_20191119_092101          

Z naší zkušenosti je nejlepší položit nosítko na podložku, na něj položit miminko:
- nastavit šířku opěrky tak, aby končila v podkolenních jamkách dítěte;
-
nastavit výšku zádové opěrky, jež by měla sahat cca k ušním lalůčkům (není vhodné nechávat výšku opěrky přes hlavičku, spoustě dětí toto vadí a naopak se snaží hlavičkou do ní tlačit, aby ji odstranily).

IMG_20191119_093937

 

Bederní pás nosítka se usazuje do nejužšího místa trupu, do pasu, a utáhne na maximum, aby v přední části nepadal dolů a byl v rovině. Dítě usaďte do nosítka tak, aby jeho pánev směřovala na Vaše břicho, tedy bylo správně podsazeno v kapse zádové opěrky.

Dejte přes něj látku opěrky, ramenní popruhy položte volně na ramena. Jednou rukou jistěte miminko a druhou rukou vzadu za zády chyťte opačný ramenní popruh, ten dotáhněte směrem dolů kolmo k zemi - vyhnete se tam tomu, aby se vám polstrování dostalo blízko k Vašemu krku.

Přiveďte pruh dopředu, pod nožičku miminka, a totéž udělejte na opačnou stranu. Nakonec pod zadečkem dítěte zakončete dvojitým uzlem.

                        1-quickstart-flowclick 2-quickstart-flowclick 3-quickstart-flowclick4-quickstart-flowclick

 

 

 

 

 

 

 


Storchenwiege

A v Německu zůstaneme i u nosítka značky Storchenwiege. I zde se jedná o výrobce šátků na nošení dětí, ze kterých následně šije svá vlastní nosítka.

Podobně jako u nosítka Fidella FlowClickse i  Storchenwiege je tzv. hybridní (kombinované) nosítko.

Storchenwiege je rostoucí nosítko - to znamená, že má plynule nastavitelnou šířku a výšku zádového panelu. Je vhodné od narození (cca 3,5 kg). Výrobce udává maximální hmotnost 15 kg, avšak toto číslo udává pouze testovanou zátěž z laboratorních testů, dle recenzí uživatelů přestává být nosítko pohodlné již v rozpětí 6 až 9 kg.

20191230_104229_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bederní pás tohoto nosítka je lehce polstrovaný pouze po bocích, ve střední části (tedy po zádovou opěrkou) nemá žádnou výplň a při stažení vytvoří jakousi "sukničku". Má oboustranně dotahovanou bezpečnostní přezku. Tato se obtížněji povoluje a dotahuje, což je nepříjemné při změně nosící osoby.

20191230_104417

Šířka se stahuje pomocí plastových přezek, které jsou umístěné po obou stranách bederního pásu, lze tedy rozměry upravit zcela symetricky. Stažení by mělo být takové, aby šířka nosítka sahala vždy od jedné podkolenní jamky ke druhé a dítě bylo v nosítku usazeno v tzv. abdukčně flekční pozici.

20191230_104254       20191230_104342

U starších modelů se výška reguluje pomocí šátkového poutka s olůvkem, novější model má po bocích černé pásky s plastovým stahováním.

20191230_104353

 

 

 

 

 

 

Ramenní popruhy nosítka Storchenwiege jsou u ramen lehce polstrované. Jsou úzké, podobně jako u nosítka Fidella FlowClick, ale jsou delší a při úvazu nekončí vepředu pod zadečkem, ale dvojitý uzel se dělá vzadu.

K uchycení kapuce slouží dvě plastové spony připevněné k ramenním popruhům. Novinkou je také navlékací hrudní spona, která drží ramenní popruhy u sebe, aby nesjížděly z ramen pokud se nosítko zapíná na rovný batohový systém. U nosítek s křížením bohužel pozbývá smysl.


TIP TÝMU BABOOCA

Pokud hledáte velmi jednoduché, měkké a pohodlné nosítko vhodné od narození, jste na správném místě. Velmi často se v diskuzích v nosících skupinách doporučuje nosítko Storchenwiege, ale z naší zkušenosti je Fidella FlowClick mnohem pohodlnější i s těžšími dětmi a skvěle sedí na jakoukoli postavu rodiče. Nosítko je velmi oblíbené u začátečníků a jeho jednoduché nastavení oceňují i muži :)